Author Topic: Par ezoteriku un gaisa burbuļiem  (Read 2665 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Par ezoteriku un gaisa burbuļiem
« on: 10 June 2015, 13:06:20 »
Te parādījās kārtējā publikācija ar ezoterisku muļķošanos, un, kad es norūcu kaut kādus iebildumus, man ieteica pret to izturēties vieglāk...
Nu, kā bērniem sēžot uz sētas un pūšot ziepju burbuļus, lai tak’ lido. Nu ja.

Katram kartē ir gaiss, ir Dvīņi, ir Dvīņu norises, un pretī tām ir Strēlnieka norises, kas saistītas ar procesu gaitu. Bet procesi iet vai nu attīstības virzienā, vai degradēšanās virzienā.
Kad konstatējam rezultātus, kas ir pilnīgi pretēji nosaukumam vai idejai – tā ir degradēšanās fāze. Piemeram, kad uzraksts uz kastes vēsta: „Svaigi augļi” – bet iekšā, redzam: augļi ir sapuvuši.

Ok, pūšam burbuļus, bet pēc tam skatamies gan, kas ir ar mūsu „augļiem”.

Atkāpe par terminu ezotērisks: ἐσωτερικός, nozīmē – iekšējs, slēpts, slepens. Šo terminu jaunākajos laikos sāka izmantot attiecībā uz antīko pitagoriešu skolu, kurā viena mācības daļa bija visiem pieejama, bet otra daļa - slēpta (ezotēriskā), par kuru skolnieki deva solījumu par to nepļāpāt. Proti, ezoteriskas lietas, tās ir lietas par kurām nepļāpā. Vārds "hermētisks", kuru mēs lietojam tehnikā un sarunu valodā ir sinonīms [vārdam "ezotērisks"], un cēlies no Hermetistiem. Tātad runa ir par kaut ko intīmu, sakrālu un smalku. Ezotērika, astroloģijā, ir saistīta ar ūdens stihiju. Katra cilvēka dzīvē ir saprotama šī – intīmā un sakrālā dzīves puse. Nevēlēšanās Nepļāpāt par to ir garīgas higiēnas veselīga prasība. Un tiešām ir kāds likums [kuru cilvēks intuitīvi jūt] , proti,
1) pāreja no ūdens stihijas gaisa stihijā, vienmēr kaut ko maina.
un
2) pastāv risks šajā pārejā kaut ko svarīgu „izbazarēt” un zaudēt.

Bet zaudējot, cilvēks sāk just nepatīkamu tukšumu. Dzīvē kļūst mazāk satura, bet vairāk tukšu gaisa burbuļu. Un pavisam kritiskā stāvoklī sāk zust orientieri – kur prostitūcija, kur mīlestība...
Man piemēram nav nekādu iebildumu pret prostitūciju – man ir iebildumi, kad to jauc ar mīlestību.

Un lūk... „ezoterikas tirgū” nav nekā ezoteriska. To pašu var teikt par informācijas telpu – 90 % tā saucamo „ezoterisko” tekstu, kas cirkulē internetā, ir tikpat „ezoteriski”, cik ezoteriski ir kaķīši, kuru bildes ir turpat internetā.

Astroloģijas tirgū, profesionāli astrologi nepiedāvā nekādu ezotēriku – tā ir spilgtākā viņu atšķirība no šarlatāniem. Skolās tie piedāvā racionālo astroloģijas daļu – normāli pasniedzamu, nododamu, iemācāmu. Ezoterika nezibēgami būs procesā - ja astrologs ir ezoteriķis.

Konsultēšanā, astrologs arī nepiedāvā ezoteriku, bet metodes ar kurām prot darboties un kuras ļauj klientam tikt galā ar problēmām. Problēmu risinājumā ir astroloģijas pievienota vērtība.
Jebkurš var izmantot ezoteriku – skolotājs, santehniķis vai celtnieks. Bet ne ezoterika ir pērkama-pārdodama, bet darbs. Kādēļ – uzrakstīšu vēlāk.
« Last Edit: 26 October 2016, 13:18:40 by Simon »

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Par ezoteriku un gaisa burbuļiem
« Reply #1 on: 03 August 2015, 14:26:27 »
Gribu pabeigt iesākto par astroloģiju, ezoteriku un pop-ezoteriku.
Un te mazliet jāpasaka par jaunajām ezoteriskajām skolām, kuras radās pasaulē pašā 20 gs. sākumā, tādām kā Gurdžijeva skola, Štainera antroposofija, vai Beinsa Duno garīgā un okultā skolas. Pēdējā vēsturiski vairāk saistīta ar Latviju, jo starpkaru periodā, caur esperantistu sakariem Latvijā radās šis skolas sekotāji.

Ar dažiem no tiem man bija iespēja kontaktēt, un pat sadraudzēties.
Vispār, jaunu ezoterisku skolu parādīšanās pasaulē, tā ir jaunā Ūdensvīra laikmeta iezīme. Tuvojoties Jaunam laikmetam, loģiski, ka pasaulē ienāk jaunas idejas, un šo ideju darbnīcas.

Minēšu dažas iezīmes, kuras manuprāt raksturīgas jaunām ezoteriskajām skolām. Tajās
1. Pausti universāli „hermērisma” principi, kuri zināmi no ļoti dziļas senatnes;
(un te - atkāpe: *Kad jūs sastopaties ar frāzēm: „Kas tu esi pēc horoskopa?” tu esi „Auns”, tu esi „Vērsis”, ziniet, ka šādiem tekstiem nav nekāda sakara ar ezotēriku. Ezoteriķi tā nekad neteiks, jo tas ir pretrunā ar hermētisma principiem)

2. Paustas jaunas idejas, kuras jaunajā laikmetā kļūs aktuālas, materializēsies kultūrā, zinātnē, mākslā, sabiedriskajās attiecībās. Piemēram, zinātniska pieeja un izglītības loma (dzīvē, audzināšanā un ezoterikā,) kas pausta jau pirmajā Beinsa Duno darbā „Zinātne un audzināšana” 19.gadsimtā.
Vēl, globālas ekoloģijas ideja – nekad senajā pasaulē mūsu planēta, netika uztverta kā vienots veselums, par kuru jārūpējas – senā cilvēka apziņa vienmēr ir lokāla, piesaistīta konkrētam „dzimtajam stūrītim”, saviem egregoram (dzimtai, tautai, konfesijai);
un Daba tiek uztverta kā māte, no kuras individuāla apziņa vēl nav izšķīlusies.
Laika gaitā var novērot, ka dažādas idejas, kas tika paustas Beinsa Duno lekcijās, ar laiku guvušas iemiesojumu, materializējušās teorijās, koncepcijās - kļuvušas par kultūras sastāvdaļu. 
(interesanta atkāpe: **Beinsa Duno skolā radās tradīcija, ka turīgākie un pieaugušākie palīdzēja ar līdzekļiem trūcīgākiem, bet talantīgiem jauniešiem, kuri vēlējās mācīties).

3. Ezoteriskas skolas atdala to, kas ir pār-laicīgs, no tā, kas saistīts konkrētiem apstākļiem – laikiem vai vietām. Piemēram, pastāv idejas, kuras mēs varam atrast visās lielajās reliģijās.Taču pastāv idejas, kuras ir labas savā kultūrā un nav labi tās pārnest citā. Un visbeidzot, pastāv idejas, kuras neatkarīgi no kultūras (vietas) – labi darbojās savā laikā, bet galīgi neder šodienai.
4. Un vēl būtiska puse – tas, kā ezoteriskas skolas formulē pareizu darbību materiālajā pasaulē, darbību, kas saistīta dzīves nodrošinājumu, iztikas pelnīšanu utt.
Lasītājs noteikti ir lietas kursā, ka cilvēks veidots ne tikai no fiziskas, bet arī „smalkākām matērijām”. Un jo smalkāka matērija, jo grūtāk noteikt robežas. Ar fiziskām robežām, viss ir acīmredzams, lūk, tas ir mans, bet tas ir tavs. Te ir mana māja, un tur ir tava....
Ar enerģētiskām – jau ir sarežģītāk, bet vēl tverami. Smalkākās matērijās, lai gan, tāpat ir robežas, taču viss ir daudz ciešāk savstarpēji saistīts – gan horizontāli, gan vertikāli. Un ir loti grūti noteikt, kas ir mans.
Kādēļ es to saku? Tādēļ, ka ir kāds ezoterisks princips – iztiku ir jānodrošina ar kaut ko savu. Savs ir tas, kas ir paša „stādīts” un „izaudzēts”.

Pirmkārt jau Ezoterika - tas nav mans. Otrkārt, jebkādam garīgām, okultām, vai reliģiskām norisēm jānotiek izmantojot citus resursus, tajās jānotiek cita līmeņa enerģiju apmaiņai (nevis nauda-prece-nauda).
Bija laiki, kad astroloģija bija priesteru māksla [starp citu, tāpat kā zinātne, medicīna uc], bet mūsdienu profesionālam astrologam tas ir arods, viņa ikdiena, ir konsultanta ikdiena. Līdzīga citiem konsultantu pakalpojumiem – finansistu, mākslas ekspertu, psihologu, politologu utt…
Un tā ir normāla astroloģijas vieta mūsdienu pasaulē.

Astroloģija, kas nav atdalījusies no reliģijas, ar retiem izņēmumiem, „ož” pēc zema līmeņa sektantisma vai naftalīna. Jo seno pergamentu teksti, kurus mehāniski pārnes no viena laika uz citu, un mēģina tulkot burtiski, sanāk murgaini… Citiem vārdiem, daudzu "konservu" derīguma termiņš ir beidzies, tos nevar bez "apstrādes" lietot uzturā.

Eiropieši ir piedzīvojuši protestantismu, kas iemācīja biznesu saistīt ar ētiku. Mēs, post-padomijā esam piedzīvojuši deviņdesmitos un arī pamazam arī nonākam pie kaut kādas biznesa ētikas. Katram ir pieredze un katram nepatīk - kad raksta vienu, bet pārdod kaut ko pavisam citu. Taču kad raksta "ezotērika", bet, nav nekādas ezoterikas: tas ir vienkārši blēža sapnis: pārdot tukšumu… Tomēr vēl sliktāk – ja pārdod tiešām ezoteriku, jo parasta muļķošana ir ētiskāka, nekā manipulēšana ar sakrālo.
Godīgāk ir pārdot gruntsgabalus uz Mēness vai Merkura...
« Last Edit: 26 October 2016, 13:30:03 by Simon »

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Par ezoteriku un gaisa burbuļiem
« Reply #2 on: 26 October 2016, 21:42:45 »
Pēdējā laikā astroloģijas informācijas telpā laikā sadūros ar lielāku skaitu dīvainību nekā parasti. Tas pamudināja mani uz, lūk, kādām pārdomām. Uzreiz atvainojos, ja kādam šķitīs par daudz kritikas.
...20. gadsimta sākumā dzīvoja kāds ezoteriķis vārdā Renē Genons – liels erudīts un pārliecināts tradicionalists, kuram nepatika jaunā [Ūdensvīra] laiktelpa. Viņš to nosauca par Skaita Valstību. Turklāt īsto “Skaita Valstību” viņš to pat nepiedzīvoja, jo aizgāja no dzīves pirms pasauli pārņēma datori un internets, kad informācija sāka vairoties kā primitīvie organismi…Vēl nav novērtēts tas, ka Genons deva nosaukumu  procesam cilvēces vēsturē, kurā kareivji atņēma varu garīdzniekiem  - viņš nosauca to indiešu terminoloģijā:  par Kšatriju (kareivju) revolūciju.

Ja būtu nodzīvojis nedaudz ilgāk, mūsdienu situāciju viņš droši vien nosauktu par Vaišju (baņķieru, tirgotāju) revolūciju, jo  finansistiem mūsdienās ir lielāka vara, nekā militāristiem.  Vaišjas diktē pasaules uztveri un spēles noteikumus, kuros gandrīz viss kļūst par preci, vērtības tiek izteiktas cenās un visa pasaule tiek uzlūkota kā tirgus laukums.

Skaidrs, ka arī astroloģijai, ir jāpielāgojas tirgus realitātei, taču tur nonākot  ar astroloģiju sāk notikt tas pats, kas ar citām precēm: brīžiem, uzraksti uz vāka neatbilst saturam, solīts ir viens, bet pārdots kaut kas cits, vai [raksturīgais post-padomju telpai] problēmas ar kopiraitiem, citkārt, paši astrologi uzvedas kā čigānietes pie stacijas vai kontrabandas pārdevēji Centrāltirgū (“spirķik, sigareti…spirķik, sigareti…”)
…. Piemēram, saprotiet, vārdu savienojums “ezoterikas festivāls” ir tikpat absurds, kā “hermētiskā atvērtība” vai “publiskā intimitāte”. ἐσωτερικός, nozīmē – iekšējs, tā sinonīms ir vārds “hermētisks”, ko lietojam tehnikā – noslēgts, (šis termins radies no hermētistiem, jeb, ezotēriķiem).

Teiksim, kad mēs rakstam kaut ko tipa, "Vēži" ir lieli pavāri, vai "Auni" - kareivji, nu var tak' sākumā painteresēties - cik reālitātē ir kareivju-aunu utt.? Vai tāpat, rakstot kaut ko par "katastrofu asi" - cik katastrofu ir noticis uz katastrofu ass? (starp citu, tieši šobrīd Venera ir uz katastrofu ass, savienojumā ar Saturnu un kvadrātā pret Neptūnu)

Vai kad mēs rakstām par to, ka aptumsuma periods ļaus kaut ko saprast… aptumsums rada apziņas (arī vitālo plūsmu) traucējumus - dievs dod šādā laikā saprast elementāro, kur nu kaut ko vairāk...
 
 Ir labi, kad Jupitera, periods nes vairāk gandarījuma, nekā rūgtuma [par paveikto], un nerodas vēlme, kā mazam bērnam, kam zīmējums nav izdevies – pārvilkt visam  treknu krustu un izmest atkritumu spainī … kā tas notiek dažiem astrologiem viņu apokaliptiskajās prognozēs.     
Vēl par Jupitera vecumu… dažam šajā periodā rodas kārdinājums sākt “gurķoties”, proti, sevi pozicionēt kā “garīgu” guru: moralizēt, mācīt dzīvot, dot padomus… taču astroloģiskas informācijas ziņā teksti kļūst arvien bezsaturīgāki, pat murgaināki…

Nav labi, kad jums lūdz ieteikt nopietnu lasāmvielu astroloģijā, bet jūs sākat stostīties, ka, redz, tāds laiks, kas rada galvenokārt  “fast food” līmeņa produktu , tipa, ko darīt [aptumsumā ]“auniem”,” vēršiem”…
Astroloģija tak’ attīsta spēju tvert kopumu, veselumu. Bez tā ir tikai lauskas un drumstalas.
Saule Svaros, tie nav “Svari”, bet – Saule. Svari,  tas ir zīmju sistēmas elements. Jebkuru veselumu simbolizē aplis - mēs tak’ nesaucam par cilvēku kādu no viņa fragmentiem.

Jebkurā jomā profesionālisma pazīme ir kompetences robežu sapratne – reliģijas jautājumi nav astroloģijas kompetencē. Gadījās kāds klients, kurš teica, ka viņa karte jau ir rektificēta – iepriekšējais astrologs, kas [laikam konsultēja internetā] prasīja auguma garumu, acu un matu krāsu… ups.. kāds absurds… un ja viņš darbotos Amerikā, kur ir visu rasu pārstāvji?
Redz, būtu labi saprast, ka astroloģijas valodā nav simbolu, ar kuriem noteikt fiziskus lielumus, vienības, vai skaitu – mēs nevaram pēc horoskopa noteikt matu krāsu, svaru vai algas lielumu.
Kompetences robežu apzināšanās ļaus normāli runāt gan ar reliģijas, gan ar zinātnes pārstāvjiem.
Un vēl …. Visiem būs labāk, ja astroloģiju neliks vienā maisā ar zīlēšanām, pūšļošanām, maģiju, misticismu – tās tak’ ir dažādas lietas.

Dažs sūdzas, ka astrologu vidē ir problēmas ar profesionālo solidaritāti. Man šķiet, ka tā var rasties vai nu lai kopīgi turētos pret ārējās pasaules agresiju (taču patlaban nav nekāda spiediena uz astroloģiju) vai nu aiz savstarpējas cieņas… proti, ja uz kolēģa darbu var atsaukties, ja to var citēt, vai kā citādi – viņa darbs palīdz manā darbā utt. Bet ja viņš producē nejēdzības, un viņa dēļ  arī uz mani skatās “šķībi” –  kāda solidaritāte?

Tiem, kas rīko konferences vai citus “tusiņus”: ja par pasākumu tiek ziņots pirms dažām nedēļām vai mēneša, tas nozīmē, ka no autoriem netiek gaidīts nekas nopietns. Man piemēram ir grūti iedomāties, kā kaut ko vērtīgu var radīt  tik īsā laika laika sprīdī – darbs pie dažam tēmām prasa gadus.
   
Šķiet ir vērtīgi palaikam palepoties ar senajiem astrologiem, iedomāties, ka visās civilizācijās kalendārus ir radījuši astrologi, tāds ir ieguldījums pasaules kultūrā – kalendārs, tas ir prognozēšanas rīks. Bet pēc tam der uzdot sev jautājumu – kāds ir mans ieguldījums? Vai nesanāk, ka es tikai izmantoju?
Lieta ir tāda, ka astroloģijā ir papilnam baltu plankumu. Bieži vien ticējumi, nepārbaudītas teorijas, apgalvojumi, viedokļi – tiek saukti par zināšanām. Apgūt astroloģiju vajadzētu kā atspolei virzoties no teorijas pie realitātes un atpakaļ pie teorijas – tas, kas radīsies rezultātā būs tiešām zināšanas. Un te varu iestarpināt: vairākus gadus esmu piedāvājis samaksu par astroloģiskiem pētījumiem… nu būtu labi, ja kāds vismaz painteresētos – cik? )))   

Ir vērtīgi uzturēt vēstures un paaudžu saikni, neaizmirst, ka Latvijā visu padomju periodu darbojās tādas personības kā N.Kalerts, kurš, ja interesē,  planētas neattēloja aplī – tikai tabulā. Attēlu [horoskopa bildi] viņš konstruēja galvā, turklāt viņš izmantoja metodi, kurā ir nevis viens, bet vairāki savstarpēji saistīti apļi. Un iedomājieties, ka ar šo datu apjomu viņš spēja strādāt … var piebilst, ka tad, kad es ar viņu iepazinos, viņš bija Urāna cikla vecumā… 

Nelāgs iespaids par astroloģiju palicis kādā no Rīgas augstskolām, kura deviņdesmitajos ielaida savās telpās astroloģijas skolu. Dažus gadus atpakaļ kāds šīs augstskolas students [viņš paralēli mācījās astroloģiju], nolēma maģistra darbā [ekonomikā] izmantot planētu kustības rādītājus. Jāatzīmē, ka viņš veiksmīgi aizstāvējās, taču diplomdarba vadītājs ieteica vārdu “astroloģija” vispār nepieminēt – pateicoties astrologu tusiņam deviņdesmitajos …

Par astroloģijas mācīšanu. Skaidrs, ka skola dzīvo no studentiem, un jo lielāks studentu skaits, jo vairāk ir līdzekļu, taču – ja skola izlaiž pasaulē nejēgas, perspektīvā tas sabojās gan skolas reputāciju, gan arī iegriezīs finansiāli.
 
Par rektifikāciju un sertifikāciju (rektifikācija, tas ir dzimšanas laika izskaitļojums pēc dzīves faktiem. Prakse rāda, vismaz ar padomju laikā dzimušajiem - lielākai daļai dzimšanas laiks ir neprecīzs).
Un lūk... dabā pastāv sertificēti astrologi, kas nezina savu dzimšanas laiku… Kā tas var būt?
Instancei, kura izsniedz sertifikātus, vēlos ieteikt dot 2 veidu sertifikātus  [īstenībā vajag 3 ] .
Pirmo: par to, ka cilvēks astroloģijā nav analfabēts,  prot lasīt un veidot jēgpilnu astroloģisku tekstu.
Lai saņemtu otro: ir jāprot rektificēt un atbildēt uz tipiskiem klienta jautājumiem [lielākā daļa jautājumu ir tipiski] – saistībā ar katru kartes jomu.
Dažs saka - cik astrologu, tik rektifikāciju. Atbilde ir strupa: jāmācās pie tiem, kas prot. 

Kādā senā tekstā teikts par krustu, kuru katram jānes…zīmju sistēmā tie ir trīs – kardinālais, fiksētais un kustīgais, no kuriem visintensīvākās enerģijas griežas fiksētajā – starp “savu” un “tavu”, starp personīgo un sabiedrisko; starp pašuzupurēšanos un savtību, starp savām spēlēm un citu spēlēm. Un ne bez pūlēm saskaņojas savi un citu resursi, savi solo iznācieni un ansamblis ar citiem – tā, lai rastos labi rezultāti.
P.s. Neraugoties ne uz ko, atšķirībā no Genona, man šis laiks patīk.« Last Edit: 27 October 2016, 00:40:11 by Simon »