LV > Nedaudz reliģijas un okultisma

Par ezoterikas simulācijām un imitācijām

(1/1)

Simon:
1.
 Apkārtējā pasaulē un pat mūsu iekšējā pasaulē ir daudz simulāciju un imitāciju. Tik daudz, ka 20.gs. filozofijā pat radās termins – simulakrs [latīņu val.], respektīvi imitācija, kurai ir maz sakara ar patiesību [vai īstenību], pat varbūt vispār nav.
Taču svarīgi atzīmēt, ka pastāv robeža, jo pienāk brīdis, kad grūti turpināt imitāciju un gribas imitācijas vietā kaut ko īstu.
Bet no otras puses - ir robeža patiesībai, jo mēs nespējam tajā pastāvēt pārāk ilgi.
Un tā mēs dzīvojam, kā atspoles kustībā - no viena pie otra pola un atpakaļ.

2.
 Vēlos pakavēties pie pop-ezoterikas kā simulācijas. Un pirmkārt atgādināšu, ka pašos jēdzienos “populārs” un “ezoterisks” ir tāda pati pretruna kā vārdos “kautrīgs” un “ekshibiconists”, vai “atvērts” un “hermētisks”.
Populārām - domāts līdzīgs, bet pavisam cits vārdiņš - ekzoterisks.
Bet grieķu vārds ἐσωτεριχός nozīmē kaut ko slēptu, proti to, kas slēpjas aiz vārdu un piecu maņu robežas. To dzīves pusi, kuru grūti izteikt un formulēt, jo valoda, tomēr domāta diezgan rupjas pasaules daļas raksturošanai.
Mums ir grūti atrast vārdus gan savu sajūtu iespaidiem, gan emocionālai attieksmei, [tādeļ daudzi aprobežojas ar 3 pogām: pozitīva, negatīva, neitrāla attieksme]. Vēl grūtāk izteikt jūtas, bet smalkākās norises grimst pilnīgā miglā, kur neko nevar atšķirt, ne nosaukt vārdā. Tāpēc nav viegli atšķirt murgotāju no mistiķa, ezoteriķi no blēža, bet tā ir bijis vienmēr.

Simon:
3.
Šaurākā nozīmē ar vārdu “ezoterika” domā noteiktas zināšanu sistēmas – astroloģiju, alķīmiju uc. Un vēl, kopš seniem laikiem vārdam “ezoterika” ir sinonīms – hermētisms, kas cēlies no viedā ēģiptiešu Hermeja [Hermesa] un nozīmēja slēgtu vidi, ierobežotu cilvēku loku. Bet jaunākos laikos ar šo vārdu sāka apzīmēt noslēgtu fizisku telpu.
Un lūk, šim Hermejam tiek piedēvēti ezoterikas  pamatprincipi, uz kuriem balstās visa ezoterikas tradīcija. Kādēļ tos ir vērts pieminēt ? - Tādēļ, ka tie ļauj spriest vai cilvēks ir mācijies ezoteriku.
Ja cilvēks strādājis, nu piemēram, būvdarbos, kur viņam uz galvas uzkritusi cementa pika, un pēc šī negadījuma viņa prātu moka pastardienas vai Armagedona ainas - labāk nesaukt viņu par ezoteriķi, bet mēģināt pierunāt griezties pie speciālista, kurš prot strādāt ar murgainiem stāvokļiem - sākumam.

4.
Mazliet vēstures

Tā gadījās, ka Atmodas sākumā es iepazinos ļaudīm, kuri bija, vēl no brīvās Latvijas laikiem, 20.gadsimta lielo ezotēriķu tieši skolnieki. Es joprojām neesmu saticis īstākus ezotēriķus un labākus cilvēkus.
Bet tas bija padomju laiks, kurā jebkura aktīvāka interese par tādam tēmām solīja nepatikšanas [no sistēmas puses].  Dažādos padomju periodos tās bija dažādas: piemēram, viena astrologu konference padomju Krievijā vienkārši pazuda pilnā sastāvā. Lēģerus izgāja rērihieši, donovieši uc. Naivais krievu dabas gars Porfirijs Ivanovs ar savu veselības mācību sistemātski sēdēja slēgtā psihenē. Garīdznieks Aleksandrs Meņs tika nogalināts, luterāņu mācītājs Roberts Felmanis sēdēja. utt., utt.
Astoņdesmito gadu vidū, kad sistēma sāka kļūt arvien nevarīgāka - tika vienkārši noklausītas telefona sarunas, cilvēkus izsekoja, palaikam arestēja… Bet. 
Ko svarīgi atzīmēt: nevienā no padomju periodiem cilvēks nevarēja domāt, ko grib. Lasīt, ticēt vai praktizēt, ko grib - tā nebija viņa personīgā lieta vai “viņa paša darīšana”. Mani, piemēram, arestēja par pašdukātu grāmatu iegādāšanos - visas rakstāmmašīnas bija specdienestu uzskaitē.
Saprotiet kā dēļ neviens ezoteriķis nefanos par fašisma variācijām jebkādā formā [kreisā vai labējā], nepublicēs nostaļgiskus padomju tekstiņus, vai, kremļa troļļu feikus. Cita lieta – šarlatāni vai ienaidnieki.

EstereIO:
Nedaudz no ezotērikas pasaules - biju sastapusies ar to pērn, kad apmeklēju Samana organizēto  "Likteņa dāvana" festivālu. http://www.sofija.lv/lv/ajurveda-masaza-atveselojosas-programmas/ ļoti spēcīga programma, labas metodes spēka un enerģijas atgūšanai, piemēram tā pati Champi masāža, ko tagad ikdienā iesaku arī saviem klientiem salonā.

EstereIO:
Starp citu, iesaku Champi masāžu stresa mazināšanai, galvas atpūtināšanai no sarežģītām domām. Attīrīt prātu var tikai caur ķermeni! Ir vairākas vietas, kur pa lētām naudiņām iziet Champi kursu, šeit, piemēram, ir izdevīgs kupons https://www.lieliskadavana.lv/spa-un-masazas vai šeit, savukārt ,ļoti pieredzējuši speciālisti -

Simon:
Aha. Tādu jūs atradāt vietu reklāmai... Tēmā par simulācijām. Labi..  :mosking: 

Navigation

[0] Message Index

Go to full version