Author Topic: Lasāmie gabali  (Read 39948 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Lasāmie gabali
« on: 02 April 2013, 23:48:51 »
Atsūtīja ...

J. Jaunsudrabiņš


Jaunsaimnieks un velns (1933. g. publicēts).

"Vēl nebij sen, kopš nodibinājās valsts. Ļaužu apziņā snauda vēl viss vecais, un dzīves tiešamība ļaudīm likās kā sapnis. Vieniem bij ko gausties pagājušo labo laiku dēļ, kad Tēvija bij visa plašā Krievija. Otrie nespēja iedomāties, ka Latvija varētu pastāvēt sava mazā iedzīvotāju skaita un kapitāla trūkuma dēļ. Trešiem gribējās valdīt un dot likumus. Viņi vairāk paļāvās Eiropas lēmumiem nekā saviem spēkiem. Maz bija tādu valstsvīru, kas patiesi kalpoja valstij. Lielākajai daļai valsts bija slaucama govs. Tikuši pie varas, tie raudzīja sev personīgi kaut ko nodrošināt, uzsākt izdevīgus veikalus, izmantojot valsts galvojumus un muitu savā labā. Vajadzēja ņemt, cik valsts to ļāva.
Rakstnieki, mūziķi, dziedātāji, gleznotāji, ārsti, advokāti, notāri un augstskolu mācību spēki raudzīja tikt pie muižu centriem un vasarnīcām. Daudzi nekautrējās izlietot pazīšanos un sakarus, lai izbīdītu no vietām nevēlamos,
Un tā zagļu nu būs pilna pasaule. Gan jau valdība pati zina, ko viņa audzē.
Straujākie šādu pazemojumu nevarēja paciest un atstāja naidīgo zemi, lai kaut kur Vācijā kalpotu par restorānu sulaiņiem vai viesnīcu istabenēm. Šiem dzimteni un visu rocību zaudējušajiem likās, ka viņu pusē vajadzētu stāvēt visai Eiropai. Viņi savā stulbumā neredzēja, ka Eiropa atradās gluži tādu pašu reformu priekšā.
Vai tas nebija noziegums, ja gadu no gada imports pārsniedza eksportu? Vai valsts budžeta sastādītāji un finansisti dzīvoja ar aizsietām acīm? Vai viņi bija tik naivi, ka atbalstīja labības ievešanu no ārzemēm? Dažas personas tā nopelnīja miljonus. Dažkārt pacēlās balsis par to, ka Latvija tiek pārdota. Tā vien liekas, ka tur augšā neviens vairs nerēķinās ar atklātības domu.
 Aug bezdarbs. Bet vai kāds nopietni rauga atrast ļaunuma sakni? Lai gādā tikai darbu - bezdarbnieku nebūs. Bet vai kādam tur augšā ir laika padomāt par liela apjoma pasākumiem? Pietiek, ka tiek reģistrēti bezdarbnieki. Viņu liktenis tiek atvieglots ar lētām un brīvām pusdienām, kas tomēr prasa no valsts kases prāvas summas. Un tas, savukārt, ir izaudzējis labu tiesu profesionālu bezdarbnieku, kam pietiek izsniegtā
mazuma.
Mēs gudri runājam par izglītības lielo nozīmi, bet vai mūsu skolas jau nav devušas veselu armiju inteliģento bezdarbnieku.
Paši lēmēji jau ir tie vainīgie. Lielie peļņas amati, kurus vairākus vienlaicīgi spēj veikt viens cilvēks. Vairums dzīvo šodienai, bet ne rītdienai, it kā aiz kultūras slāpēm Rīgā. Bet kāpēc tik maz īstu mākslas un kultūras draugu? Tagad, kad viss ielikts klēpī, pirmā vietā izvirzās baudītāja tips. Tagad vajag tikai pildīt savas kules. Viņi neko nav maksājuši par Latviju. Tad kāpēc viņiem to turēt dārgu. Viņi to vērtē tikai pēc tā, par cik viņi ieguvuši savu stāvokli sabiedrībā. Graudi iejaukti pelavās, ilgi būs jāvētī. Tehniskā ziņā daudz kas ir veikts, bet kultūras ziņā cilvēce ir atsviesta tālu atpakaļ. Esam traukusies pakaļ Eiropai dzīves greznības ziņā."šis-tas skan diezgan aktuāli...
 :scr_head:

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #1 on: 25 April 2013, 13:39:16 »
Labs ->

Inga Spriņģe, Gunita Gailāne, Ilze Vēbere
Mazo algu cilpā

Latvijā katrs sestais iedzīvotājs darbspējīgā vecumā nevar atrast darbu, tomēr uzņēmēji sūdzas par darbinieku trūkumu. Latvieši esot pieraduši dzīvot no pabalstiem, tāpēc strādnieki jāieved. Re:Baltica izmēģina uz savas ādas, ko nozīmē strādāt mazkvalificētu darbu, lai saprastu, kā Latvijā īsti trūkst — čaklu darbinieku vai labu darbavietu?

Galvenais ir nezaudēt ritmu, domās atkārtoju saltā janvāra rītā, sēžot zivju cehā pie šprotu fasēšanas lentas. Acu plakstiņi vēl nedaudz smagi no celšanās pussešos. Ārā temperatūra nedaudz zem nulles, cehā ap 15 grādiem. Man ir biezā sporta jaka ar kapuci, tomēr aukstums no galošām lēnām kāpj pa ķermeni augšup, līdz gavilējoši kulminē roku pirkstgalos. Tie ir mitri no saldētajām zivīm un eļļas.

tālāk -> http://www.rebaltica.lv/lv/petijumi/mazas_algas/a/917/mazo_algu_cilpa.html

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #2 on: 23 May 2013, 15:56:02 »
Kirils Kobrins: Nepanesamā bagātības nasta

... Stabilākās valstīs (tajās, no kurienes miljonāri aiztransportē savu naudu tālāk no vietējiem sociālistiem) bagātniekiem draud ar īpašiem nodokļiem; daži no viņiem meklē sev jaunas, eksotiskākas vietas, kur varētu paslēpt naudu. Tā, bēgot no franču sociālisma, aktieris Depardjē konvertējies par Krievijas pilsoni, nopelniem bagātu mordvieti un atbaidošā Kadirova draugu. Ko tikai nedarīsi, lai saglabātu lieku nullīti kontā...

http://www.delfi.lv/news/comment/comment/kirils-kobrins-nepanesama-bagatibas-nasta.d?id=43331153

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #3 on: 07 June 2013, 10:06:36 »
Intervija, kurā daudz sakarīga  :Goubls: Krievija sabruks pēc 20 gadiem


Citāts:

"...Domāju, ka Krievijas Federācija nākamo 20 gadu laikā izirs. Iziršanas process atspoguļo faktu, ka KF vienkārši nav kopīga dabiska satvara vai vērtību, kas saturētu to kopā. Gaidāmā izjukšana būs neglīta, turklāt to veicinās ne tik daudz nekrievi Ziemeļkaukāzā, kam vairākums cilvēku pievērš lielāko vērību, bet gan drīzāk krievi Sibīrijā, Tālajos Austrumos, Ziemeļrietumos, kuri nav apmierināti, ka maksā nodokļus, bet pretī saņem visai maz no Maskavas.

Vai vara Maskavā, to apzinādamās, nemēģinās šādu lietu stāvokli manīt?

Iespējas saturēt valsti kopā samazinās. Turklāt, jo vairāk apdraudēti jūtas Krievijas līderi, jo lielākas iespējas, ka var iesaistīties kādās kompensējošās darbībās ārzemēs, piemēram, izspēlēdami atbalstu līdzpilsoņiem. Pēdējos 20 gadus redzam, kā Krievijas Federācija kļūst arvien vājāka. Tā ražo galvenoties izejvielas un riskē zaudēt lielu daļu ieņēmumu, jo šo izejvielu cenas krītas. Diezin vai jelkad atkal pieredzēsim 150 dolārus par barelu naftas, ja vien nebūs kara Tuvajos Austrumos. Tas diemžēl var mudināt dažus Maskavā veicināt tieši šādu krīzi. Un valstis, kuras piedzīvo norietu, mēdz mēģināt pierādīt, ka tām arvien ir svars."


Viss teksts:  http://www.ir.lv/2013/6/6/goubls-krievija-sabruks-pec-20-gadiem

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #4 on: 18 July 2013, 15:09:57 »
Tā ir paša tēma, kuras apzīmēšanai izmanto ļoti nepatīkamu vārdu "Kolaboracionisms"...

Vita Matīsa
Kolaboracionisms, kapitālisms un kultūra

«...līnija starp labu un ļaunu pāršķeļ nevis vienu valsti no otras, šī līnija neiet caur atsevišķām šķirām vai politiskām partijām – bet caur katra individuāla cilvēka sirdi»

->    http://www.diena.lv/sabiedriba/politika/matisa-kolaboracionisms-kapitalisms-un-kultura-671279

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #5 on: 06 December 2013, 21:00:25 »

Labs gabals
Iveta Kažoka "Spēlējoties ar Kreiso ideju"
http://politika.lv/article/spelejoties-ar-kreiso-ideju

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #6 on: 11 December 2013, 16:10:57 »
Jānis Stradiņš: "Nevis šī valsts, bet mūsu Latvijas valsts"

(Piezīmes par nacionālo identitāti, Satversmes preambulas projektu un Latvijas vērtībām)

http://m.la.lv/nevis-si-valsts-bet-musu-latvijas-valsts%E2%80%A9/


Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #7 on: 04 January 2014, 10:58:39 »
Rakstā ir labas vietas:

Pēteris Apinis: Naudas reforma, jeb latvietis ar saņurcītu eirorublīti paziņo: ne jau naudā ir laime

http://www.delfi.lv/news/comment/comment/peteris-apinis-naudas-reforma-jeb-latvietis-ar-sanurcitu-eirorubliti-pazino-ne-jau-nauda-ir-laime.d?id=43998394#ixzz2pQ0Ccb5l

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #8 on: 19 January 2014, 18:33:18 »
Mazs pētījums par dzīves līmeni pašvaldībās 2013.gadā

http://ritvars.wordpress.com/2014/01/17/dzives-limenis-pasvaldibu-griezuma-2013-g/

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #9 on: 28 January 2014, 09:05:08 »
Viens no mūsdienu domātājiem Naoms Čomskis (kā izrādās tiek tulkots arī latviski...)
 
Citāts: Jau 25 gadus notiek mērķtiecīgs uzbrukums solidaritātei, demokrātijai un labklājībai – visam, kas traucē privātām struktūrām, un šim uzbrukumam ir vairākas frontes. Viena no tādām nepārprotami ir izglītības sistēma. Jau apmēram divus gadus lielās investīciju korporācijas, tādas kā „Lehman Brothers” un tai līdzīgas, izsūta saviem klientiem bukletus, kuru satura būtība ir sekojoša: „Lūk, veselības aprūpes sistēma ir mūsu rokās, cietumi arī ir mūsu kontrolē, tagad ir pienākusi izglītības kārta. Drīz privatizēsim arī šo sistēmu, gatavojiet savas kabatas.”

http://publikai.lv/2013/03/05/izglitibas-privatizesana-solidaritates-grausana/

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #10 on: 28 January 2014, 10:01:32 »
Kad ik pa brīdim nākas konstatēt, ka kāds domā - sāc justies kā sapiens...
Ilmārs Šlāpins
"Kas slēpjas partijas vārdā"

citāts:
Tie, kas pieredzējuši padomju ideoloģisko fonu, noteikti atcerēsies vienu no spožākajām politiskā mārketinga devīzēm: “Sakām – partija, domājam – Ļeņins. Sakām – Ļeņins, domājam – partija.”

http://www.rigaslaiks.lv/Raksts.aspx?year=2011&month=2&article=2

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #11 on: 09 February 2014, 19:24:58 »
Šis materiāls drīzāk skatāms nevis lasāms, tātad par ko ir runa, pastāv priekšstats par tumšajiem viduslaikiem, kuros ļaudīm bija poblēmas ar mazgāšanos 
 
Ka gupas "Pērkons" dziesmā "Vidus Laiki", atceraties?
(Brēc dvēsele pēc ziepēm, grīda smird un slīd, niez kāja
zābakā un putu prasa, Jān.
Ar alus grēmām drēbes, ziepju vajag man, ir mute melna,
ar akmeni velns kasās, lācis berž gar paksi muguru.
Jāj ķēniņdēls un sola par vienu unci ziepju pusi valsts,
ei, Jān, ei, Jān.
Stieg vircā stallis, pleci sāli svīst, ik priedē nīkstu,
vindā, sijā smoku, Jān.
Es kunga bruņas cērtu, cērtu kalpa kreklus, utis mani
ēd un akmens neputo, ei, Jān.
Stāv baltos kalnos Rīga, mušas san un sīva tērce tek
Daugavā, un mokās nosprāgst zivs, ei Jān.
Kāpj saule zilumā, jau vienpadsmit sit zvani Vāczemē,
ir vidū laiks un ziepes meklē bende.
Pie kāķa mani velk, bēg uts no bārdas, Jān)

Nu lūk, šis raksts un galvenais - bildes vēsta, ka neesot bijis tik traki...
 
http://gunter-spb.livejournal.com/1396328.html   

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #12 on: 31 March 2014, 17:36:12 »
Pauls Bankovskis: Hitlers ir dzīvs

Hitlers ir kļuvis par vienu no iecienītākajiem salīdzinājumiem, kas ticis izmantots, komentējot Krimas pussalas atņemšanu Ukrainai un pievienošanu Krievijai. Vladimirs Putins tiek pielīdzināts Hitleram gan dažādos komentāros, gan demonstrantu plakātos, Krimas "savākšanā" tiek saskatītas līdzības ar nacistiskās Vācijas iebrukumu Polijā 1939. gadā u.tml. Un lai gan vēsturnieki (un ne tikai) ir iebilduši, ka šādi salīdzinājumi ir virspusīgi un tiem ir drīzāk emocionāla nozīme, bet maza jēga, abiem šiem, atvainojos, gadījumiem tomēr ir kaut kas acīmredzami kopīgs. Tāpat kā tas nebija vienpersoniski Hitlers, kurš steidza pagrābt gabalu Polijas, tāpat arī tas nav viens pats Putins vai "Kremlis", kam ne no šā, ne no tā savajadzējies atjaunot savas iztēlotās pasaules kārtību, pārbīdot Krievijas robežu.

http://www.satori.lv/raksts/7050/Pauls_Bankovskis/Hitlers_ir_dzivs

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #13 on: 05 April 2014, 17:35:45 »
Uldis Bluķis  (Jaunā Gaita nr. 229, jūnijs 2002)

Polītiskas, reliģiskas, vēsturiskas un epistemoloģiskas pārdomas par Kārļa Račevska rakstu "Cilvēki būrī"
Kārļa Račevska raksts rosināja pārdomāt kolonizāciju, racionālismu un šo jēdzienu kontekstus. Pārdomās izmantota pieredze un informācija, kas gūta darbojoties baltiešu organizācijā BATUN un Latvijas pārstāvniecībā ANO, kā ari mācot zinātnes vēsturi. Tās ir pārdomu takas, kas varbūt šķērso vai ari apriņķo Račevska pārdomu takas.

http://jaunagaita.net/jg229/JG229_Blukis.htm

Offline Simon

 • Posts: 7062
 • Gender: Male
  • www.astropolis.lv
Re: Lasāmie gabali
« Reply #14 on: 22 April 2014, 20:31:20 »
ROBERTS MILBERGS
Atceroties barikādes
http://lpra.vip.lv/milbergs.htm